راهگاه گرم یا هات رانر (Hot Runner)

همانطور که پیش از این و در مطالب مرتبط با قالب دستگاه تزریق پلاستیک بیان گردید، راهگاه یا راهبر در حقیقت معبریست که از طریق آن پلاستیک مذاب به کویته یا حفره‌ی قالب وارد می‌شود. تاکنون مقصود ما از راهگاه همان نوع متعارف یا به اصطلاح راهگاه سرد بوده است. راهگاه سرد در حقیقت تنها معابر حفر شده‌ای است که درون قالب ایجاد شده و به خودی‌خود سیستم مجزا و ویژه‌ای تلقی نمی‌شوند.

هندسه راهگاه در قالب‌های متعارف

یک راهگاه می‌بایست دارای سطح مقطع حداکثری و محیط حداقلی باشد. در حقیقت، مقطع راهگاه باید دارای نسبت حجم به مساحت بالایی باشد. چنین شرایطی موجب کاهش افت حرارت و فشار و همچنین جامدسازی زودرسِ مواد مذاب درون راهگاه می‌گردد. سطح مقطع ایده‌آل در حقیقت نمایی کاملا گرد خواهد داشت. چنین راهگاهی به اصطلاح تمام‌گرد نامیده می‌شود. اگرچه راهگاه تمام‌گرد مؤثرترین نوع راهگاه قلمداد می‌گردد، با این وجود به علت درگیر شدن هر دو نیمه‌ی قالب در فرآیند ساخت راهگاه، عموماً با هزینه ساخت بالایی همراه است. ادامه مطلب …

انواع دستگاه تزریق پلاستیک

 آنچه پیش از این در مطلب مرتبط با دستگاه تزریق پلاستیک بیان گردید، در حقیقت پیرامون دستگاه تزریق پلاستیک هیدرولیک بود که کماکان رایج‌ترین نوع در صنعت تزریق پلاستیک قلمداد می‌شود. مشخصه‌ی بارز این نوع از ماشین‌آلات بهره‌گیری از سیلندرهای هیدرولیک جهت فشردن دو نیمه‌ی قالب به یکدیگر است. نیروی گیره‌ی این دستگاه‌ها می‌تواند تا ۸۰۰۰ تن رسیده و آن‌ها را در تولید محصولاتی با وزنی بالغ بر ۵۰ پوند یاری رساند.

زمانی که صحبت از سیستم ماهیچه‌کش، پَران یا تولید قطعات جداره ضخیم به میان آید، دستگاه تزریق هیدرولیکی به گزینه‌ی ارجح در میان تولیدکنندگان بدل می‌گردد. از دیگر مزایای این ماشین‌آلات می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. نیروی گیره‌ی فوق‌العاده برای قطعات بزرگ
  2. نرخ تزریق بالا
  3. دوام بسیار بالا
  4. ظرفیت بالای شات تزریق
  5. توانایی پَران مناسب
  6. قیمت اولیه‌ی پایین

از عیوب عمده‌ی دستگاه تزریق پلاستیک هیدرولیکی می‌توان به مصرف انرژی بالای آن‌ها، حتی در زمان غیرفعال، اشاره نمود. همچنین از حیث دقت تولید و صدای عملکرد، این گروه از ماشین‌آلات در مقایسه با مدل‌های جدیدتر عملکرد ضعیف‌تری از خود نشان می‌دهند.
ادامه مطلب …

همه چیز درباره پلی وینیل کلراید (PVC)

پلی ونیل کلراید یا به اختصار پی وی سی (PVC) یکی از رایج‌ترین پلیمرهای ترموپلاستیک به شمار می‌رود. به طور ذاتی، پی وی سی سفید و طبیعتی بسیار خشک و شکننده دارد. از نقطه‌نظر قدمت، پی وی سی نسبت به بیشتر پلیمرهای دیگر از پیشینه‌ای طولانی‌تر برخوردار است. این پلیمر ابتدا در سال ۱۸۷۲ میلادی به منصه‌ی ظهور رسیده و در سال ۱۹۲۰ توسط شرکت پرآوازه‌ی بی اف گودریچ (B.F. Goodrich) به صورت تجاری تولید گردید. به طور کلی، معرفی اکثر پلیمرهای رایجِ دیگر مربوط به دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ میلادی می‌باشد. صنعت ساخت‌وساز جولانگاه اصلی پی وی سی قلمداد می‌گردد اما با این وجود از آن در تولید لوازم پزشکی و فیبرهای مستعمل در البسه نیز بهره‌برداری می‌گردد. ادامه مطلب …

اهمیت روغن هیدرولیک در دستگاه تزریق

زمانی که صحبت از بهره‌وری دستگاه تزریق پلاستیک به میان آید، به طور طبیعی انتخاب از میان گزینه‌های سخت‌افزاری موجود مسئله‌ایست اساسی: دستگاه تزریق تمام‌الکتریک، هیبریدی، هیدرولیکیِ مجهز به سروو موتور، هیدرولیکی مجهز به پمپ متغیر، و یا هیدرولیکیِ ساده. با این وجود، تغییر از شرایطی سخت‌افزاری به شرایطی دیگر مستلزم پذیرفتن هزینه‌های عجین‌شده با آن خواهد بود. در این میان، ممکن است جالب توجه باشد که با رعایت اصلی ساده می‌توان به کاهشی ۱۰ درصدی در مصرف انرژی دستگاه تزریق بدون کوچکترین تغییر سخت‌افزاری دست یافت: استفاده از روغن هیدرولیک باکیفیت. ادامه مطلب …

همه چیز درباره پلی اتیلن ترفتالات (PET)

پلی اتیلن ترفتالات (PET یا PETE) پرکاربردترین پلیمر ترموپلاستیک در جهان است. در صنعت نساجی این پلیمر با نام تجاری پلی‌استر شناخته می‌شود. پت به طور طبیعی شفاف و پلاستیکی نیمه‌کریستالی محسوب می‌گردد. حیطه‌های به کارگیری پت به سه گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

  1. به عنوان فیبر در تولید پوشاک.
  2. به عنوان مانع رطوبتیِ عالی در صنعت بطری سازی و بسته‌بندی.
  3. به عنوان پلاستیکی مهندسی که از ترکیب آن با موادی چون فیبر شیشه جهت افزایش استحکام مواد استفاده می‌شود.

ادامه مطلب …

قالب های تزریقی مس-بریلیم

آلیاژهای مس-بریلیم به طور گسترده‌ای در صنعت پلاستیک و تولید قالب‌های تزریق مناسب برای رزین‌های پلاستیک مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. دانستن دلیل این انتخاب توسط قالب‌سازان ساده است. خواص گرمایی فوق‌العاده‌ی این آلیاژها در تسریع روند کاهش دمای قطعات قالب‌گیری شده نقش بسزایی را ایفا می‌کند. این نیز به نوبه خود، در عین حفظ سختی قالب و نیز به حداقل رساندن نیاز به تعمیر و اصلاح آن، موجب کوتاه‌تر شدنِ ۱۵ تا ۵۰ درصدیِ سیکل تولید می‌گردد.

اگرچه، هنگامی که قرار است قطعات قالب‌گیری شده به عنوان ظروف غذایی مورد استفاده قرار گیرند، نگرانی‌هایی پیرامون نفوذ احتمالی بریلیم به ظروف و در نتیجه به چرخه‌ی غذایی مصرف‌کنندگان وجود دارد. ادامه مطلب …